A Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. nyertes pályázatának köszönhetően, a magyar kormány támogatásával az idei évben iskolánk hetedikes diákjai Erdélybe kirándultak. A 4 napos kirándulás úticélja Kalotaszeg és környékének felfedezése volt. Izgalommal teli várakozás előzte meg a tavaszi kirándulást, amelynek időpontja 2024. április 8-11-ig valósult meg. Az utazás célja, mint a korábbi években is a határainkon túl élő magyarság mindennapjainak megismerése, valamint a történelmi emlékhelyek, földrajzi látványosságok megtekintése.
A kirándulást megelőző napokban történelem szakos tanáraik és osztályfőnökeik irányításával tájékozódtak a tanulók Partium magyarok lakta településeiről, az ott élő magyar ajkú lakosság lélekszámáról, a földrajzi elhelyezkedésről, az Erdélyben született híres magyar történelmi és egyházi személyekről. Az utazást előkészítő tanítási órákon szó esett a trianoni békediktátumról, közelebb hozva diákjainkat az esemény következményeinek megértéséhez.
A kora reggeli indulást és hosszú utat megtéve első állomásunk a magyar határhoz közel eső város, Nagyvárad megtekintése volt. Nagyváradot az teszi jelentőssé, hogy Szent László királyunk városának nevezik mind a mai napig. Gyönyörködhettünk a monumentális székesegyház méreteiben, hatalmas belső csarnokában, valamint a Kanonok sor épületeiben és a Nagyváradi Római Katolikus Püspöki Palotában.
Nagyvárad gazdag történelmi múlttal rendelkező nagyváros, amely a Sebes-Körös partján terül el. Nagy múltú, szecessziós stílusú épületekről híres. Pl. a Fekete Sas fogadó, az Astoria Szálló, ahol sok művész megfordult a 19. század végén, a 20. század első évtizedeiben, és a Nagyváradi Szigligeti Színház. Igazi európai nagyváros képét mutatta számunkra Nagyvárad, ami hajdan a 20. század elején Magyarország egyik legjelentősebb kulturális központja volt.
Nagyváradról utunk Nagypetribe vezetett, ahol a Magnólia panzió szolgált csoportunk szálláshelyéül.
Vendéglátóink finom vacsorával kedveskedtek nekünk a szállás elfoglalása után.
Másnap egy kellemes gyalogtúrával kezdtük a napot, amelynek végállomása a középkori eredetű Almási vár bevétele volt. Idegenvezetőnk sok érdekességet mesélt a vár történetéről, tulajdonosairól, a várban lakók életének korabeli szokásairól. A várrom közelében megtekinthettük a kobrafejre emlékeztető ún. Kígyófej sziklákat is. Ezt követően a vidék egyik különlegességét vettük célba, a bánffyhunyadi református templomot, ami Kalotaszeg egyik építészeti jellegzetessége. A templomot feltehetően a 13. században építették.
E napi programjaink még nem értek véget, mert szállásunkra visszaérkezve házigazdánk, Laci bácsi, aki a környék egyik legismertebb méhésze, bemutatót tartott a csoportnak a méhészek munkájáról.
Harmadik erdélyi napunkon reggeli után iskolalátogatásra indultunk a kolozsvári Brassai Sámuel Elméleti Líceumba. Megtekintettük a líceum patinás épületét, meghallgattuk az igazgatóhelyettes ismertetőjét az intézmény mindennapjairól.
Ezután indultunk városnéző felfedező sétánkra Kolozsváron. A sok-sok látnivaló közül a legkiemelkedőbbek: Mátyás király szülőháza, a Szent Mihály-templom, a Farkas utcai református templom, és idő hiányában csak bepillantást nyertünk a híres Házsongárdi temetőbe.
Nem kis túra állt még előttünk ezen a napon, mégpedig a Tordai-hasadék 2 km-es túraútvonala. Nem volt könnyű a helyenként csúszós köveken, deszkapallókon végigmenni a Hesdát- patak mentén, de a hasadékot övező hatalmas sziklafalak látványa a délutáni napsütésben kárpótolt bennünket a nehézségekért. A különleges földrajzi képződményhez számtalan történet, régi magyar monda kötődik, amelyek közül egyik legismertebb az irodalomórákon megismert Szent László pénze.
Elérkezett a kirándulás utolsó, negyedik napja. Az összecsomagolás és kiadós reggeli után Zilah városát vettük célba, ami sok tekintetben nagy költőnk, Ady Endre nevéhez kötődik, hiszen Ady itt érettségizett a híres református líceumban. A gimnázium 4 éve maradandó élményeket jelentett a költő fiatalkori életében.
A magyar határ átlépése előtti utolsó látnivaló a nagykárolyi Károlyi-kastély és annak gyönyörű angolparkja volt. A kastély a középkori lovagvárakra emlékeztető építészeti megoldása, gazdagon berendezett termeivel a környék egyik látványossága. Ez a település arról is híres, hogy a lánglelkű költő, Petőfi Sándor itt ismerkedett meg későbbi feleségével, szerelmi lírájának múzsájával, Szendrey Júliával.
Kellemesen elfáradva, különleges élményekkel telve érkeztünk haza a hosszú útról, a Kalotaszeg és környékén tett kirándulásról.
A kirándulás során diákjaink útinaplót vezettek, amelyekből hazaérkezés után fotókkal színesített élménybeszámolókat tartottak kedvcsinálóként az alsóbb évfolyamosok számára.
Készítette: Puck Gyöngyike kísérőtanár